🎄 Szanowni Klienci i Przyjaciele! 🎄
W pierwszym roku funkcjonowania świadczenia wspierającego jako finansowej pomocy dla osób z niepełnosprawnością mieliśmy zaszczyt wspierać setki potrzebujących. Teraz nadszedł czas na chwilę wytchnienia.
☃️ Zespół naszej kancelarii regeneruje siły i korzysta z przerwy świąteczno-noworocznej. Wrócimy do Państwa pełni energii 7 stycznia 2025 roku. Prosimy o kontakt po tej dacie.
Życzymy Państwu spokojnych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku!
Zespół Lexago
Copyright 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
PRZECZYTAJ NAJNOWSZE
Zanim ZUS zacznie wypłacać świadczenie wspierające, osoba z niepełnosprawnością musi uzyskać decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia (minimum 70 punktów) wydaną przez Wojewódzki Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności (WZON). Taka decyzja powinna zostać wydana w ciągu 3 miesięcy od złożenia wniosku.
Dopiero gdy decyzja WZON stanie się ostateczna, można złożyć wniosek do ZUS – wcześniej złożony wniosek zostanie pozostawiony bez rozpoznania.
Wniosek o świadczenie składa się wyłącznie elektronicznie – przez PUE ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną. Jeśli zostanie złożony w ciągu 3 miesięcy od uprawomocnienia się decyzji WZON, ZUS przyzna świadczenie z wyrównaniem od daty wskazanej w tej decyzji (nie wcześniej niż od 1 stycznia 2024 r., bo wtedy ustawa weszła w życie).
Jeśli jednak wniosek zostanie złożony po tym terminie, świadczenie przysługuje dopiero od miesiąca złożenia wniosku – wcześniejsze miesiące przepadają.
Po złożeniu kompletnego wniosku (z danymi z decyzji WZON), ZUS rozpatruje go bez zbędnej zwłoki – zwykle w ciągu miesiąca. Nie zawsze musi być wydana decyzja administracyjna – jeśli wszystko jest w porządku, ZUS po prostu informuje o przyznaniu świadczenia, a wypłata uruchamiana jest automatycznie.
Wypłaty świadczenia odbywają się zgodnie z miesięcznym harmonogramem ZUS. Od momentu złożenia kompletnego wniosku do przelewu zazwyczaj mija kilka tygodni – często pierwsza wypłata następuje przy najbliższym terminie płatności i obejmuje również wyrównanie.
ZUS wypłaca świadczenie raz w miesiącu, w jednym z dziesięciu ustalonych terminów: 2, 4, 7, 9, 12, 14, 16, 18, 20 lub 22 dnia miesiąca. Termin przydzielany jest losowo i pozostaje stały przez cały okres pobierania świadczenia. Jeśli wypada w dzień wolny od pracy, ZUS przelewa środki wcześniej.
Przykład: Jeśli przydzielono termin wypłaty 9. dnia miesiąca, świadczenie co miesiąc pojawi się tego dnia. Jeśli 9. wypada w niedzielę, przelew trafi na konto wcześniej – w piątek lub sobotę.
Nie. Od 1 stycznia 2024 r. jedynym organem odpowiedzialnym za świadczenie wspierające jest ZUS. Wnioski obsługują lokalne oddziały ZUS, ale obowiązują te same przepisy i harmonogramy. Nie ma różnic regionalnych w zasadach wypłat ani terminach.
Różnice mogą występować jedynie na etapie orzekania przez WZON – w niektórych województwach decyzje były wydawane szybciej, w innych wolniej.
Tak – ZUS rozpatruje wnioski w kolejności ich wpływu, o ile są kompletne. Kto szybciej złoży wymagane dokumenty, ten szybciej otrzyma świadczenie.
Wyjątkiem są przepisy przejściowe, bowiem świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami jest wprowadzane etapami, a termin jego przyznania zależy od liczby punktów uzyskanych w decyzji Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności (WZON): 
87–100 punktów: osoby, które uzyskały taki wynik, mogą ubiegać się o świadczenie od 1 stycznia 2024 r. Wypłata następuje od dnia złożenia wniosku do ZUS po uzyskaniu ostatecznej decyzji WZON.
78–86 punktów: osoby z tym zakresem punktów mogą składać wnioski od 1 stycznia 2025 r. Jeśli wniosek zostanie złożony w 2025 r., świadczenie będzie przysługiwać od dnia złożenia wniosku.
70–77 punktów: osoby, które uzyskały od 70 do 77 punktów, będą mogły ubiegać się o świadczenie od 1 stycznia 2026 r. Wypłata nastąpi od dnia złożenia wniosku w 2026 r., bez wyrównania za wcześniejsze okresy.
Wyjątek stanowią osoby, których opiekunowie pobierali świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna co najmniej od 1 stycznia 2024 r. W takim przypadku, jeśli osoba z niepełnosprawnością uzyskała co najmniej 70 punktów, może ubiegać się o świadczenie wspierające od 2024 r. 
Podsumowując, termin przyznania świadczenia zależy od liczby punktów oraz spełnienia dodatkowych warunków dotyczących świadczeń opiekuńczych pobieranych przez opiekunów.
Jeśli od złożenia kompletnego wniosku minęło ponad 30 dni i nie ma decyzji ani wypłaty, warto:
Sprawdzić PUE ZUS – może pojawiło się wezwanie do uzupełnienia braków.
Skontaktować się z ZUS w celu wyjaśnienia sprawy.
W razie dalszego braku reakcji – złożyć ponaglenie (art. 36 KPA).
Najczęstszą przyczyną opóźnień są problemy po stronie WZON, nie ZUS.
Jeśli świadczenie zostało przyznane, ale przelew nie dotarł – warto sprawdzić na PUE ZUS zakładkę “Wypłaty i zwroty”. Może wystąpił błąd w numerze konta, zajęcie komornicze (choć świadczenie jest wolne od egzekucji) lub inna przeszkoda. Wtedy konieczny jest kontakt z ZUS.
W przypadku braku decyzji, bezczynności lub odmowy można:
złożyć skargę na przewlekłość postępowania do sądu administracyjnego,
odwołać się od decyzji odmownej do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych,
Należy pamiętać, że najważniejsze to:
uzyskać decyzję WZON (minimum 70 punktów),
złożyć wniosek do ZUS w ciągu 3 miesięcy od jej uprawomocnienia (tylko elektronicznie!)
dopilnować kompletności wniosku.
W większości przypadków ZUS działa sprawnie – przyznaje i wypłaca świadczenie terminowo, zgodnie z przypisanym dniem miesiąca. Dzięki temu osoby uprawnione mogą liczyć na regularne wsparcie finansowe.