Copyright 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
PRZECZYTAJ NAJNOWSZE
Projektowane zmiany w ustawie o rehabilitacji zakładają, że decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia będzie podejmować Wojewódzki Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności.
Osoba niepełnosprawna lub jej opiekun prawny będzie mógł złożyć wniosek o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia. Wniosek mógł być złożony elektronicznie za pomocą systemu stworzonego przez ministra ds. zabezpieczenia społecznego lub w formie papierowej.
Postępowanie i organy rozpatrujące wnioski o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia
Wniosek można złożyć bezpośrednio do organu wydającego decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia, czyli do wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności.
Alternatywnie, będzie można skorzystać z powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności lub oddziału, inspektoratu lub biura terenowego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Organy pośredniczące mają obowiązek przekazać wniosek do organu wydającego decyzję w ciągu 7 dni.
Proponowane zmiany w ustawie o rehabilitacji wprowadzają określone terminy i procedury dotyczące rozpatrywania wniosków i wydawania decyzji. Zgłoszenie wniosku powinno być rozpatrzone w terminie do 30 dni od daty jego złożenia. Jeśli konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych badań lub opinii, termin ten może zostać przedłużony o kolejne 30 dni.
Wymagane dokumenty
Wraz z wnioskiem o ustalenie poziomu potrzeby wsparcia należy dołączyć wypełniony kwestionariusz samooceny potrzeb związanych z codziennym funkcjonowaniem oraz opis i przyczyny ograniczeń w wykonywaniu czynności lub zadań uwzględnianych przy ustalaniu poziomu potrzeby wsparcia. Ważne jest, aby przedstawione informacje były prawdziwe, ponieważ składanie fałszywych oświadczeń podlega karze.
Wymagane dokumenty mogą różnić się w zależności od indywidualnych potrzeb i sytuacji osoby niepełnosprawnej. Przykładowe załączniki mogą obejmować:
Odwołanie od decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia
W przypadku niesatysfakcjonującej decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia, osoba niepełnosprawna lub jej opiekun prawny ma prawo złożyć odwołanie od decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia. Taki wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, składa się do Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności, co umożliwi procesową weryfikację zasadności rozstrzygnięć organu orzekającego.
Od decyzji wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności ustalającej poziom potrzeby wsparcia będzie przysługiwać odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.
Wydanie nowej decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia
Przewiduje się, że osoba, w stosunku do której wydana została decyzja ustalająca poziom potrzeby wsparcia, może w trakcie okresu jej ważności wystąpić z wnioskiem o wydanie nowej decyzji, w przypadku:
Nowa decyzja ustalająca poziom potrzeby wsparcia będzie skutkować uchyleniem przez wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności dotychczasowej decyzji.
Wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności w przypadku niewypełnienia przesłanek do wydania nowej decyzji ustalającej poziom wsparcia umarza postępowanie.
Również i umarzane będzie postępowanie o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia również w przypadku nierozpatrzenia wniosku o jej wydanie w okresie legitymowania się orzeczeniem o zaliczeniu do niepełnosprawności albo stopnia niepełnosprawności.
Przeczytaj więcej o Świadczeniu Wspierającym i z naszą pomocą złóż wniosek o świadczenie wspierające.
Projekt ustawy regulującej uzyskania ocenę poziomu potrzeby wsparcia znajdziesz TUTAJ.