🎄 Szanowni Klienci i Przyjaciele! 🎄
W pierwszym roku funkcjonowania świadczenia wspierającego jako finansowej pomocy dla osób z niepełnosprawnością mieliśmy zaszczyt wspierać setki potrzebujących. Teraz nadszedł czas na chwilę wytchnienia.
☃️ Zespół naszej kancelarii regeneruje siły i korzysta z przerwy świąteczno-noworocznej. Wrócimy do Państwa pełni energii 7 stycznia 2025 roku. Prosimy o kontakt po tej dacie.
Życzymy Państwu spokojnych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku!
Zespół Lexago
Copyright 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
PRZECZYTAJ NAJNOWSZE
Osoby ubiegające się o świadczenie wspierające często spotykają się z decyzjami ustalającymi poziom potrzeby wsparcia, które nie odzwierciedlają rzeczywistego stopnia ich potrzeb w zakresie codziennego funkcjonowania. Często wojewódzkie zespoły przyznają zbyt małą liczbę punktów potrzeby wsparcia, które skutkują nieadekwatną wysokości wypłacanych świadczeń, bądź też całkowicie pozbawią prawa do świadczenia wspierającego. Warto jednak pamiętać, że istnieją dwa środki odwoławcze, dzięki którym można dochodzić swoich praw.
Nasza kancelaria wielokrotnie udowodniła, że determinacja i konsekwencja mogą prowadzić do znacznego zwiększenia przyznanej liczby punktów potrzeby wsparcia, co bezpośrednio przekłada się na wysokość świadczenia. Możemy już pochwalić się pierwszym wyrokiem sądowym.
W pierwszej decyzji Wojewódzkiego Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności przyznano 57 punktów potrzeby wsparcia. W wyniku złożonego wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy w drugiej decyzji WZON uzyskano 75 punktów. Pomimo decyzji zwiększonej aż o 18 punktów, wynik nadal nie był satysfakcjonujący.
Zidentyfikowaliśmy 7 obszarów funkcjonowania, gdzie punktacja nadal była zaniżona. Przygotowaliśmy odwołanie do sądu, w którym precyzyjnie wskazaliśmy, z którymi podpunktami od 1 do 32 zaskarżonej decyzji się nie zgadzamy i dlaczego, w jakim zakresie klientka potrzebuje wsparcia w zakresie kwestionowanej punktacji.
Wskazaliśmy także środek dowodowy w postaci zeznań osoby bliskiej na okoliczność przedstawienia obserwowanych przez nią codziennych ograniczeń, które wynikają z niepełnosprawności fizycznej, sensorycznej, intelektualnej oraz psychicznej, a także jak te ograniczenia wpływają na możliwość samodzielnego funkcjonowania klientki w codziennym życiu.
Sąd w toku postępowania poprosił o pisemną listę pytań, które świadkowi zadał pisemnie. Świadek też — bez konieczności wizyty w sądzie — pisemnie udzielił odpowiedzi na nie. Sąd przeprowadził także dowód w postaci opinii sądowej dotyczącej ustalenia poziomu potrzeby wsparcia, sporządzonej przez biegłych z zakresu fizjoterapii i psychologii.
Przygotowane przez biegłych opinie wyglądały zgoła inaczej niż uzasadnienie Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Były obszerne i kompleksowe, a przede wszystkim podzielały argumentację przytoczoną w odwołaniu.
Ostatecznie sąd na posiedzeniu niejawnym wydał wyrok, który w konsekwencji przyznał 80 punktów potrzeby wsparcia, co jest o 23 punkty więcej niż pierwsza decyzja WZON. Co ważne — nasza klientka ani razu nie miała potrzeby pojawienia się w sądzie, a sprawa została rozstrzygnięta przez sąd w niespełna 6 miesięcy.
Przypominamy, że prawo do świadczenia wspierającego nabywa osoba, która uzyska co najmniej 70 punktów potrzeby wsparcia. Od początku 2025 r. prawo do świadczenia wspierającego nabywa osoba, która uzyskała co najmniej 78 punktów potrzeby wsparcia. Tym samym, dzięki okazanej determinacji i walce o swoje prawa, klientka kancelarii nie została pozbawiona należnego prawa do świadczenia wspierającego. Niestety, jest wiele osób, które nie podejmują się podjęcia polemiki z ustaleniami WZON.
Nasza kancelaria oferuje wsparcie w dochodzeniu świadczenia wspierającego, pomagając klientom w zrozumieniu procesu i skutecznym odwoływaniu się od niekorzystnych decyzji.