Copyright 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
PRZECZYTAJ NAJNOWSZE
Podczas posiedzenia Senatu dnia 21 czerwca, senatorowie zgłosili kilka poprawek, w tym zmniejszenie progu punktowego, od którego przyznawane będzie świadczenie wspierające.
Niestety, nie jest to jeszcze przesądzone, że świadczenie wspierające niepełnosprawnych będzie wypłacane od 50 punktów potrzeby wsparcia Formacja rządząca — więc i cały PiS głosował przeciw. Można więc zakładać, że kiedy poprawiona w Senacie ustawa wróci do Sejmu, może zostać odrzucona przez większość rządzącą.
Inna z istotnych poprawek przewiduje, że kobieta, która ukończyła 16 lat i zawarła związek małżeński, uzyska prawo do świadczenia wspierającego. Wprowadzono bowiem rozwiązane, że świadczenie wspierające będzie przysługiwało osobie pełnoletniej (co nie jest jednoznaczne z ukończeniem 18 roku życia).
Niezwykle ważne jest także, że osoba z niepełnosprawnością, która zdecyduje się pobierać świadczenie wspierające, będzie mogła je łączyć z rentą, zasiłkiem pielęgnacyjnym i świadczeniem uzupełniającym oraz z dochodami z pracy.
Senat przegłosował też poprawkę, która uzupełnia regulację odnoszącą się do zasad ustalania potrzeby wsparcia. Oceniając poziom potrzeby wsparci, a komisje orzekające będą zobowiązane badać także odczuwany ból i dyskomfort przy wykonywaniu określonych czynności przez osobę wymagającą wsparcia.
Zobowiązano także ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego, do określenia w rozporządzeniu wag dla poszczególnych obszarów codziennego funkcjonowania i kategorii w nich się znajdujących, z uwzględnieniem zróżnicowania wag w zależności od tego, w ilu i jakich obszarach osoba z niepełnością potrzebuje wsparcia.
Sprawdź jak wygląda ustalanie poziomu potrzeby wsparcia i z naszą pomocą złóż wniosek o świadczenie wspierające.
Sprawozdanie Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senatu wraz z zestawieniem wniosków znajdziesz TUTAJ