Copyright 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
PRZEJDŹ DO INNYCH ARTYKUŁÓW
Zaproponowano także powiązanie świadczenia pielęgnacyjnego z najniższym wynagrodzeniem, a nie wysokością renty socjalnej.
Zwrócono uwagę, że konieczne jest uwzględnienie szerokiego kryterium ogólnego dotyczącego zdolności osoby do wykonywania określonych czynności związanych z obszarami codziennego funkcjonowania, na równi z innymi. Dodatkowo istotne jest wprowadzenie pięciu kluczowych kryteriów: "samodzielność wykonywania", "czas wykonywania", "bezpieczeństwo wykonywania", "ból lub dyskomfort przy jej wykonywaniu".
Wskazano, że istnieją sytuacje, gdy pewne osoby są w stanie wykonać określone czynności samodzielnie, nawet w przyzwoitym czasie, jednak ze względu na powody medyczne mogą doświadczać intensywnego bólu (np. silna spastyka mięśni lub alergiczne reakcje skórne) lub silnego dyskomfortu (np. osoby ze spektrum autyzmu i ryzyko związane z tzw. "meltdown" lub "shutdown"). Ponadto niektóre osoby mogą wykazywać zachowania autoagresywne lub agresywne, które stanowią zagrożenie dla ich własnego bezpieczeństwa. W takich przypadkach, funkcjonowanie tych osób jest znacząco ograniczone, co wymaga większego wsparcia. Brak wprowadzenia tej poprawki spowoduje, że osoba niepełnosprawna otrzyma świadczenie wspierające w niższej kwocie.
Zaproponowano wprowadzenie okresu przejściowego, który przedłuży o dwa lata (po wejściu w życie ustawy) prawo do nabycia świadczenia pielęgnacyjnego na dotychczasowych zasadach. Uzasadnienie takiego działania wynika z potrzeby umożliwienia rodzinom, w których osoba z niepełnosprawnością ukończyła 18 lat w okresie przejściowym, zachowania wyboru rodzaju świadczenia. Obecnie taka możliwość przysługuje tylko rodzinom, w których opiekun uzyskał prawo do świadczenia pielęgnacyjnego do 31 grudnia 2023.
W opinii wnioskodawców poprawki, ustawa o świadczeniu wspierającym jest procedowana w szybkim tempie, co utrudnia rzetelne zapoznanie się z jej treścią przez zainteresowane strony. Narzędzie do oceny poziomu potrzeby wsparcia zostanie określone w rozporządzeniu po uchwaleniu samej ustawy. Dodatkowo ustawodawca ma możliwość wydania rozporządzenia najpóźniej dzień przed wejściem w życie ustawy, czyli do 31 grudnia 2023.
W ustawie o świadczeniu wspierającym wprowadzono również regulację dotyczącą przeprowadzenia oceny/przeglądu jej funkcjonowania przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej po roku obowiązywania ustawy. Taka ocena/przegląd stanowiłaby podstawę do ewentualnych zmian w systemie wsparcia osób z niepełnosprawnościami. Innymi słowy, zasady obowiązujące w dniu wejścia ustawy w życie mogą ulec zmianie po roku jej funkcjonowania. Osoby, które nie uzyskały praw nabytych, nie będą miały możliwości dokonania wyboru, nawet jeśli system wsparcia zostanie zmieniony. Jeśli opiekun otrzyma orzeczenie stanowiące "kontynuację" dotychczasowego orzeczenia, zachowa prawo do świadczenia pielęgnacyjnego na dotychczasowych (starych) zasadach.
Proponuje się usunięcie ograniczenia dotyczącego składania wniosków o świadczenie wspierające oraz załączników wyłącznie w formie elektronicznej, i dodanie możliwości składania wniosków również w formie papierowej. Wiele osób z niepełnosprawnościami, w tym również osoby starsze, ma trudności z korzystaniem z technologii cyfrowych, zarówno ze względu na brak dostępu, jak i na obiektywne trudności w posługiwaniu się nimi. Ponadto, niektórzy z tych ludzi mogą również być dotknięci ubóstwem, co dodatkowo utrudnia im dostęp do narzędzi cyfrowych.
W związku z tym postuluje się wprowadzenie przynajmniej okresu przejściowego, podczas którego obie formy składania wniosków o świadczenie wspierające (elektroniczna i papierowa) byłyby możliwe równocześnie. Taka równoległa możliwość składania wniosków o świadczenie wspierające pozwoliłaby na uwzględnienie potrzeb osób, które nie mają dostępu do technologii cyfrowych lub nie czują się z nimi komfortowo.
Informację o pracy senackiej Komisji Rodziny Polityki Społecznej znajdziesz TUTAJ