🎄 Szanowni Klienci i Przyjaciele! 🎄

 

W pierwszym roku funkcjonowania świadczenia wspierającego jako finansowej pomocy dla osób z niepełnosprawnością mieliśmy zaszczyt wspierać setki potrzebujących. Teraz nadszedł czas na chwilę wytchnienia.

 

☃️   Zespół naszej kancelarii regeneruje siły i korzysta z przerwy świąteczno-noworocznej. Wrócimy do Państwa pełni energii 7 stycznia 2025 roku. Prosimy o kontakt po tej dacie.

 

Życzymy Państwu spokojnych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku!

 

Zespół Lexago

Świadczenie wspierające to forma pomocy finansowej przeznaczona dla osób z niepełnosprawnościami. Ma na celu wsparcie
Do napisania tego artykułu skłoniły nas liczne pytania, które otrzymujemy od osób z niepełnosprawnością i
Świadczenie wspierające, wprowadzone ustawą z 7 lipca 2023 r., miało na celu zapewnienie adekwatnego wsparcia
W dniu 9 stycznia 2025 r. Sąd Rejonowy w O., IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń
Osoby ubiegające się o świadczenie wspierające często spotykają się z decyzjami ustalającymi poziom potrzeby wsparcia,
W 2024 roku osoby niepełnosprawne w Polsce składały rekordową liczbę wniosków o ustalenie poziomu potrzeby

Copyright 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

PRZEJDŹ DO INNCH ARTYKUŁÓW

30 listopada 2023
Zdjęcie przedstawia kobietę z białą laską (symbol osoby niewidomej), siedzącą przy stole w towarzystwie profesjonalnego pełnomocnika (prawnika w garniturze) i męża – nieformalnego opiekun

Rozporządzenie w sprawie ustalania poziomu potrzeby wsparcia  zostało opublikowane. Obowiązuje od 29.11.2023 r.

Obowiązujące od 29 listopada br. rozporządzenie ministra rodziny i polityki społecznej z 23 listopada 2023 r. w sprawie ustalania poziomu potrzeby wsparcia (Dz.U. poz. 2581). Wprowadza ono specjalną procedurę oceny funkcjonalnej osoby niepełnosprawnej w związku z wchodzącym w życie od 1 stycznia 2024 r. świadczeniem wspierającym. Jego uzyskanie będzie bowiem uzależnione od tego, ile punktów w liczącej 100 pkt skali potrzeby wsparcia otrzyma osoba niepełnosprawna. 

 

Do 14 listopada trwały konsultacje projektu. Opublikowane 28 listopada rozporządzenie określa szczegółowy sposób postępowania przy wydawaniu decyzji ustalających poziom potrzeby wsparcia, skład oraz sposób powoływania i odwoływania członków wojewódzkich zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności. Opisuje też zapisy szczegółowe standardy w zakresie ustalania potrzeby wsparcia i jej poziomu.

 

Pomagamy złożyć wniosek o świadczenie wspierające.

 

W ostatecznym tekście rozporządzenia  nieco złagodzono wymogi oceny poziomu potrzeb wsparcia osób niepełnosprawnych w porównaniu z tym, co było zaproponowane w projekcie. 

Początkowo ocena potrzeby wsparcia miała  określać, czy konieczne są: nadzór, częściowa współpraca, substytucja całkowita czy wsparcie specjalne, którym przyporządkowany był współczynnik punktowy (od 0,95 do 1). Natomiast w wersji, która wchodzi w życie, będzie oceniane, czy osoba niepełnosprawna potrzebuje wsparcia: towarzyszącego, częściowego, pełnego czy szczególnego, a współczynnik punktowy będzie wynosił od 0,80 do 1.

Podobna  zmiana nastąpiła w przypadku oceny częstotliwości udzielanego wsparcia – sformułowania, czy jest ono potrzebne: prawie nigdy, sporadycznie, dość często, przeważnie, czy zawsze (ze współczynnikiem punktowym od 0,50 do 1), zostały zastąpione przez: czasami, często, bardzo często, zawsze (współczynnik punktowy pozostał ten sam).
Rozporządzenie w stosunku do projektu zawiera też bardziej równomierne podział częstotliwości wsparcia.

 

 

Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 23 listopada 2023 r. w sprawie ustalania poziomu potrzeby wsparcia