🎄 Szanowni Klienci i Przyjaciele! 🎄

 

W pierwszym roku funkcjonowania świadczenia wspierającego jako finansowej pomocy dla osób z niepełnosprawnością mieliśmy zaszczyt wspierać setki potrzebujących. Teraz nadszedł czas na chwilę wytchnienia.

 

☃️   Zespół naszej kancelarii regeneruje siły i korzysta z przerwy świąteczno-noworocznej. Wrócimy do Państwa pełni energii 7 stycznia 2025 roku. Prosimy o kontakt po tej dacie.

 

Życzymy Państwu spokojnych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku!

 

Zespół Lexago

Uzyskanie świadczenia wspierającego w 2025 roku jest celem wielu osób z niepełnosprawnościami. Niestety, statystyki ZUS
Świadczenie wspierające to realne wsparcie finansowe dla dorosłych osób z niepełnosprawnością, którego przyznanie i wysokość
Kluczowe znaczenie progu 80 punktów potrzeby wsparcia w asystencji osobistej. Otrzymanie odpowiedniej oceny punktowej ma
Asystencja osobista powinna stanowić  kluczową formę indywidualnego wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami, umożliwiającą im funkcjonowanie
Czy osoba z niepełnosprawnością, która mieszka w prywatnym domu opieki, może otrzymać świadczenie wspierające? To
Decyzja ustalająca poziom potrzeby wsparcia to dokument wydawany przez wojewódzki zespół do spraw orzekania o

Copyright 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

PRZECZYTAJ NAJNOWSZE

29 grudnia 2023
Zdjęcie przedstawia kobietę z białą laską (symbol osoby niewidomej), siedzącą przy stole w towarzystwie profesjonalnego pełnomocnika (prawnika w garniturze) i męża – nieformalnego opiekun

Średnio tylko 20 osób w gminie otrzyma świadczenie wspierające w 2024 r. Tak zakładają urzędnicy z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

W świetle obowiązującej już ustawy o świadczeniu wspierającym, w 2024 roku przewiduje się, że średnio tylko 20 osób w każdej z 2477 gmin w Polsce otrzyma to ważne wsparcie. Prognoza ta, przedstawiona przez urzędników z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, opiera się na danych zawartych w uzasadnieniu projektu do już obowiązującej ustawy.


Zgodnie z tym uzasadnieniem, w pierwszym roku obowiązywania ustawy, świadczenie wspierające ma dotrzeć do około 50 tysięcy osób niepełnosprawnych z najwyższym ustalonym poziomem potrzeb wsparcia. Ta liczba, choć wydaje się znacząca, kiedy rozłoży się ją na liczbę gmin w Polsce, daje średnio tylko 20 beneficjentów na gminę. Jest to dość skromny odsetek, biorąc pod uwagę całkowitą liczbę osób niepełnosprawnych w kraju. W Polsce osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności, jest ponad 3 mln, czyli średnio ponad 1200 osób w każdej gminie.


Ponieważ liczba beneficjentów świadczenia jest ograniczona, tym bardziej istotne staje się dokładne i skrupulatne przygotowanie do procedury uzyskania tego wsparcia, aby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie pomocy.

 

Warto rozważyć skorzystanie z pomocy profesjonalisty, który pomoże w prawidłowym wypełnieniu niezbędnych dokumentów i przeprowadzeniu przez złożony proces aplikacyjny. Fachowa pomoc może okazać się nieoceniona w nawigacji przez biurokratyczne procedury i zapewnieniu, że wnioski zostaną poprawnie złożone i rozpatrzone.


Eksperci podkreślają, że efektywność i zasięg świadczenia wspierającego będą kluczowe dla oceny skuteczności tej ustawy. Istotne jest, aby rząd utrzymywał ciągły dialog z osobami niepełnosprawnymi oraz ich reprezentantami, aby ustawodawstwo było jak najlepiej dostosowane do rzeczywistych potrzeb tej społeczności.


Podsumowując, nowa ustawa o świadczeniu wspierającym stanowi ważny krok w kierunku zapewnienia pomocy osobom niepełnosprawnym z najwyższym poziomem potrzeb wsparcia. Jednakże ograniczona liczba beneficjentów i złożoność procesu aplikacyjnego wymaga dokładnego przygotowania.

 

Pomagamy złożyć wniosek o świadczenie wspierające.