Copyright 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
PRZECZYTAJ NAJNOWSZE
Pomimo protestów i ponad 50 tysięcy zebranych podpisów o weto prezydenckie, w dniu 24 lipca ustawa o świadczeniu wspierającym została podpisana.
Podpisana przez prezydenta ustawa o świadczeniu wspierającym niemal całkowicie przebudowuje dotychczasowy systemu świadczeń skierowanych do osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów. Nie będzie łatwo uzyskać świadczenie wspierające, którego wysokość zależeć będzie od decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia. Niestety, wszystko wskazuje na to, że konieczna okaże się pomoc prawnika — eksperta w dochodzeniu należnego świadczenia wspierającego dla osób z niepełnosprawnościami.
Świadczenie wspierające będzie przypisane do osoby z niepełnosprawnością, a nie do opiekuna.
Świadczenie wspierające będzie dodatkowym wsparciem do wszystkich pobieranych świadczeń np. renty socjalnej, itp. Jednak będzie się ono wliczało do dochodu, jeśli chodzi o odpłatność za specjalistyczne usługi opiekuńcze i usługi opiekuńcze z pomocy społecznej.
Realizatorem świadczenia będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Niestety, wnioski do ZUS składa się wyłącznie w formie elektronicznej, co często będzie wymagało udzielenia pomocy osobom niepełnosprawnym przez niezależnych od ZUS specjalistów.
Pomagamy złożyć wniosek o świadczenie wspierające!
Rząd dopiero rozpoczyna prace nad szczegółami skali, według jakiej będą przyznawane punkty poziomu potrzeby wsparcia. Ustawa o świadczeniu wspierającym jedynie ogólnie określa, że punkty potrzeby wsparcia będą przyznawane na podstawie obserwacji, wywiadu bezpośredniego oraz oceny funkcjonowania osoby ubiegającej się o ustalenie potrzeby wsparcia, przy zastosowaniu formularza w zakresie ustalania poziomu potrzeby wsparcia dla osób zaliczonych do stopnia niepełnosprawności, a także na podstawie informacji wskazanych w kwestionariuszu samooceny trudności w zakresie wykonywania czynności związanych z funkcjonowaniem osoby z niepełnosprawnością.
Świadczenie wspierające będzie przyznawane na podstawie poziomu potrzeby wsparcia ustalanego w skali od 0 do 100 punktów.
Ustawa wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2024 r. z licznymi wyjątkami, m.in.:
Ustawa o świadczeniu wspierającym podpisana - potwierdzenie znajdziesz TUTAJ