Wprowadzenie świadczenia wspierającego dla osób z niepełnosprawnościami było krokiem milowym w poprawie ich sytuacji życiowej. Od 1 stycznia 2024 roku osoby z niepełnosprawnościami, które ukończyły 18 lat, mogą ubiegać się
W Polsce trwa debata nad istotnymi zmianami w systemie rent socjalnych. Ostatnie obrady Podkomisji Stałej ds. Osób z Niepełnosprawnościami i Włączania Społecznego, które miały miejsce 9 maja, zaowocowały przyjęciem poprawek
Do ZUS-u wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o świadczenie wspierające; do 2 maja rozpatrzono ok. 5,6 tys. wniosków; 1,5 tys. osób otrzymało już świadczenie na łączną kwotę 18,5 mln zł

Copyright 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

PRZEJDŹ DO INNYCH ARTYKUŁÓW

01 listopada 2023
Komu przysługuje świadczenie wspierające.

Ustalanie poziomu potrzeby wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami. Nowy projekt rozporządzenia. 

W dniu 31 października 2023 r. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie ustalania poziomu potrzeby wsparcia dla osób dorosłych z niepełnosprawnościami. Projekt ten ma na celu uszczegółowienie przepisów ustawy o świadczenie wspierającym, która weszła w życie 1 stycznia 2023 r.
 

Główne założenia projektu rozporządzenia.
 

  • Rozporządzenie określa kryteria i tryb ustalania poziomu potrzeby wsparcia dla osób dorosłych z niepełnosprawnościami.

  • Poziom potrzeby wsparcia będzie określany na podstawie skali punktowej, w zależności od zdolności osoby niepełnosprawnej do samodzielnego wykonywania określonych czynności lub zadań związanych z codziennym funkcjonowaniem oraz jej wieku.

  • Decyzje ustalające poziom potrzeby wsparcia będą wydawane przez wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności.

 

Rozporządzenie przewiduje standaryzację procesu oceny potrzeby wsparcia.

 

W projekcie zawarto zasady i tryb powoływania członków zespołu do spraw oceny poziomu wsparcia na poziomie wojewódzkim. Członków tego zespołu powołuje wojewoda na wniosek przewodniczącego, wybierając spośród specjalistów takich jak fizjoterapeuci, psycholodzy, pedagodzy, pielęgniarze i inni.

 

Kluczowym elementem rozporządzenia jest wprowadzenie jednolitej metodyki oceny poziomu wsparcia. Proces ten obejmuje wykorzystanie formularza, obserwację, wywiad bezpośredni oraz ocenę funkcjonowania osoby niepełnosprawnej. W ocenie uwzględniane są również informacje z kwestionariusza samooceny podane przez osobę, dla której ustalany jest poziom wsparcia.

 

Przewidziane są również precyzyjne zasady dotyczące terminów i miejsc przeprowadzenia czynności orzeczniczych. Informacje te muszą zostać przekazane zainteresowanej osobie lub jej przedstawicielowi nie później niż 7 dni przed planowaną datą.

 

Ważnym aspektem jest również sposób ustalania poziomu wsparcia. Proces ten odbywa się kolegialnie, w składach dwuosobowych, a o wyborze specjalisty decyduje przewodniczący wojewódzkiego zespołu orzekającego.

 

Rozporządzenie zawiera również szczegółowe standardy w zakresie oceny wsparcia oraz regulacje dotyczące kontroli i szkoleń specjalistów.


Kryteria punktowe poziomu potrzeby wsparcia.
 

Kryteria punktowe, na podstawie których będzie ustalany poziom potrzeby wsparcia, są podzielone na cztery kategorie:

  • Pomoc w wykonywaniu czynności dnia codziennego obejmuje czynności takie jak:

    • jedzenie,

    • ubieranie się,

    • mycie się,

    • korzystanie z toalety,

    • poruszanie się,

    • komunikacja.
       

  • Pomoc w wykonywaniu czynności instrumentalnych codziennego życia obejmuje czynności takie jak:

    • gotowanie,

    • sprzątanie,

    • robienie zakupów,

    • załatwianie spraw urzędowych,

    • korzystanie z komunikacji publicznej.
       

  • Pomoc w poruszaniu się obejmuje czynności takie jak:

    • poruszanie się po mieście,

    • poruszanie się po domu,

    • korzystanie z transportu publicznego.
       

  • Pomoc w komunikowaniu się obejmuje czynności takie jak:

    • komunikowanie się z innymi osobami,

    • korzystanie z usług telekomunikacyjnych,

    • korzystanie z mediów.

 

Opinie o projekcie rozporządzenia.
 

Opublikowanie projektu rozporządzenia spotkało się z mieszanymi opiniami. Z jednej strony, organizacje zrzeszające osoby z niepełnosprawnościami pozytywnie oceniły fakt, że rząd uszczegółowił przepisy ustawy o świadczenie wspierającym. Z drugiej strony, organizacje te wyraziły zaniepokojenie niektórymi zapisami projektu rozporządzenia, które ich zdaniem mogą utrudniać dostęp do świadczenia wspierającego.
 

Najczęstsze uwagi do projektu rozporządzenia.
 

  • Organizacje zrzeszające osoby z niepełnosprawnościami zwracają uwagę, że kryteria punktowe, na podstawie których będzie ustalany poziom potrzeby wsparcia, są zbyt rygorystyczne. Ich zdaniem, w wyniku tego, wiele osób z niepełnosprawnościami może nie zostać zakwalifikowanych do otrzymania świadczenia wspierającego.

  • Organizacje te krytykują również fakt, że w projekcie rozporządzenia nie przewidziano możliwości odwołania się od decyzji wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności.
     

Przykładowo, osoba z niepełnosprawnością ruchową, która wymaga pomocy w poruszaniu się po mieszkaniu, ale może samodzielnie wykonywać inne czynności, może otrzymać poziom potrzeby wsparcia I. Osoba z niepełnosprawnością intelektualną, która wymaga pomocy w wykonywaniu czynności dnia codziennego i czynności instrumentalnych codziennego życia, może otrzymać poziom potrzeby wsparcia II. Osoba z niepełnosprawnością wzrokową, która wymaga pomocy w poruszaniu się po mieście i komunikacji z innymi osobami, może otrzymać poziom potrzeby wsparcia III. Osoba z niepełnosprawnością słuchową, która wymaga pomocy w porozumiewaniu się z innymi osobami, może otrzymać poziom potrzeby wsparcia IV.

 

Obecnie projekt rozporządzenia jest w fazie konsultacji społecznych. Organizacje zrzeszające osoby z niepełnosprawnościami apelują do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej o uwzględnienie ich uwag w ostatecznym kształcie rozporządzenia. Organizacje te podkreślają, że świadczenie wspierające jest istotnym wsparciem dla osób z niepełnosprawnościami, które pozwala im na samodzielne funkcjonowanie w społeczeństwie.
 

Możliwe zmiany w projekcie rozporządzenia.
 

W związku z krytyką ze strony organizacji zrzeszających osoby z niepełnosprawnościami, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej może rozważyć wprowadzenie następujących zmian w projekcie rozporządzenia:

  • Zmniejszenie liczby punktów wymaganych do uzyskania każdego poziomu potrzeby wsparcia.

  • Wprowadzenie możliwości odwołania się od decyzji wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności.

  • Doprecyzowanie kryteriów punktowych, aby były bardziej sprawiedliwe i uwzględniały indywidualne potrzeby osób z niepełnosprawnościami.
     

Ostateczny kształt rozporządzenia będzie znany po zakończeniu konsultacji społecznych, które potrwają do 14 listopada 2023 r.

 

Uwagi należy złożyć lub przesłać na adres Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, ul. Nowogrodzka 1/3/5, 00-513 Warszawa, Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych lub na adres e-mail: sekretariat.bon@mrpips.gov.pl

Koordynator:
Krzysztof Kosiński, Dyrektor Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych